ePUAP
Reklamuj Czaplinek
MAPA GMINY
PUNKTY ADRESOWE
REWITALIZACJA CZAPLINKA
REJESTR DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ
Widok na Rynek
Widok na jezioro
SPRAWDZONE OBIEKTY NA WEEKEND CZY URLOP
CZAPLINECKIE MORSY
EDEN
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Czaplinku PDF  | Drukuj |  Email
Autor: Małgorzata Janda   
02.10.2012.
Wraz z inauguracją roku szkolnego rozpoczął w Czaplinku działalność Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Jest on przeznaczony dla dziewcząt, wymagających zastosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania.
Jego zadania to eliminowanie przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego oraz przygotowanie wychowanek do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.
Dyrektorką ośrodka została Małgorzata Janda. Docelowo w placówce ma się znaleźć 50 podopiecznych, które uczyć się będą na poziomie gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej. Zapewniono im fachową opiekę osób, mających doświadczenie w zakresie wychowania i dydaktyki. Kadra oraz pracownicy niedydaktyczni pochodzą z Czaplinka i okolic, co jest niewątpliwie dodatkowym atutem w obliczu bezrobocia, dotykającego mieszkańców naszego powiatu.
W budynku przy ulicy Pławieńskiej funkcjonują szkoła i internat. Dziewczęta pochodzą z wielu stron Polski, ale pomimo różnic starają się tworzyć swoją małą społeczność, w której mogą czuć się bezpiecznie i znaleźć podstawy do rozwiązania swoich problemów. Do godziny 14. mają zajęcia lekcyjne, a popołudniami opiekę nad nimi przejmują wychowawcy. Zajęcia są na tyle różnorodne, że wychowanki mogą rozwijać nie tylko swoje indywidualne zainteresowania, ale także uczyć się czynności i zachowań koniecznych w codziennym życiu. Ich opinie o ośrodku są pochlebne. Z rozmów przeprowadzonych z nimi wynika, że wychowawcy starają się zapewnić im ciepło rodzinne, którego wcześniej nie zaznały, panie dyrektor empatycznie reagują na ich potrzeby, a nauczyciele, choć wymagający, są mili i zabawni.
Wychowanie, jako idea, jest bardzo trudna do zrealizowania. Wiedzą o tym wszyscy, którzy są rodzicami. Trud ten jest jeszcze większy, kiedy trzeba wypracować w młodym, ale już w części ukształtowanym człowieku, nową hierarchię wartości oraz świadomość odpowiedzialności za swoją przyszłość. Trzeba dać mu szansę na nowy start. Od 1 września Czaplinek stał się miejscem nowej szansy dla wielu osób.
Zmieniony ( 05.11.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »